Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi | www.osmaniyedeyatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Osmaniye Toprakkale Gelincik Bahçesi
Sektörler
» Tarım ve Hayvancılık
» Yer Fıstığı
» Zeytin ve Zeytinyağı
» Demir ve Çelik
» Enerji
» Dış Ticaret
» Lojistik
» Kültür Ve Turizm
Zeytin ve Zeytinyağı
01 Nisan 2014 Salı Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Zeytin ve Zeytinyağı
Osmaniye, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde zeytin dikili alanların en hızlı geliştiği ildir. 2010 yılı itibariyle ildeki zeytinliklerin % 67’si yağlık, % 33’ü sofralık çeşitlerden oluşmaktadır. Osmaniye ilinde yağlık çeşitlerin dikim alanındaki artış, sofralık çeşitlerin dikim alanındaki artıştan yüksek olmuştur. Yağlık çeşitler 2004-2010 yılları arasında yaklaşık % 300 oranında artmıştır. Osmaniye ilinde, 2004 yılında 4.000 ton sofralık zeytin üretimi gerçekleşirken, 2010 yılında yaklaşık 16 bin ton sofralık zeytin üretilmiştir. Yağlık zeytin üretimi ise 3.500 tondan 32.000 tona ulaşmıştır. 2004 yılında üretimin %55’i sofralık çeşitlerden oluşurken, 2010 yılında sofralık çeşitlerin üretim içerisindeki payı %33’e gerilemiş, toplam üretimin %67’si yağlık çeşitlerden oluşmuştur. Osmaniye ilinin genel olarak yağlık zeytin çeşidine odaklandığı görülmektedir.

Osmaniye ili sofralık zeytin üretiminin en fazla gerçekleştiği ilçeler, Toprakkale, Merkez ilçe Kadirli ve Bahçe’dir. Sofralık çeşitlerde genç ağaçların Merkez, Bahçe, Hasanbeyli ve Düziçi ilçelerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Osmaniye ili yağlık zeytin üretiminde önde gelen ilçeler, zeytin dikili alan bakımından Kadirli, Düziçi, Merkez ve Toprakkale’dir. Kadirli ve Hasanbeyli ilçelerinde genç ağaçların sayıca meyve veren ağaçlardan fazla olduğu görülmektedir.

Osmaniye ilindeki ağaçların verim düzeyi Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki diğer illerin verim düzeyinden yüksektir. Bu durum, hem istatistiki göstergelerin hem de bölgedeki tarım uzmanlarının ifade ettiği bir gerçektir. Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre, il genelinde 11 adet zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalardan 9’u 400 ton/yıl, 2 tanesi ise 1125 ton/yıl kapasiteye sahiptir.
Zeytin ve Zeytinyağı
Zeytin ve Zeytinyağı
Telefon : +90 (328) 888 00 00
Telefon
+90 (328) 888 00 00
E-Posta : info@osmaniyedeyatirim.com
E-Posta
info@osmaniyedeyatirim.com
Adres : Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
Adres
Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
  T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Facebook | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Twitter | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi