Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi | www.osmaniyedeyatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi
Sektörler
» Tarım ve Hayvancılık
» Yer Fıstığı
» Zeytin ve Zeytinyağı
» Demir ve Çelik
» Enerji
» Dış Ticaret
» Lojistik
» Kültür Ve Turizm
Demir ve Çelik
16 Eylül 2014 Salı Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Demir ve Çelik
Çevresindeki illerde genişleyen sanayinin baskısı ve Osmaniye ilinin kalkınmada öncelikli iller arasına girmesiyle birlikte ile verilen teşviklerle çeşitli sektörlere yönelik önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlardan demir-çelik sektörü payını önemli ölçüde almıştır. Bu nedenle demir-çelik sektörü Osmaniye ilinde önemli bir sektör haline gelmiştir.

Osmaniye'de sanayi siciline kayıtlı 250 firmanın 45'i yani % 18'i metal ana sanayi alanında faaliyet göstermektedir.

Türkiye'deki demir-çelik kümelenme merkezlerinden biri olan Osmaniye-İskenderun bölgesinde Dünya ve Türkiye demir-çelik sektöründeki büyümeye paralel olarak 2005 yılında yaklaşık 4,2 milyon ton sıvı çelik kapasitesi ile sadece 4 firma faaliyette bulunurken en son gerçekleştirilen yatırımlar ile bu kapasite 16,4 milyon ton/yıl seviyesine ulaşmıştır. Böylece Osmaniye-İskenderun bölgesi tek başına çelik üretim kapasitesinin % 33'üne sahip olmuştur. 2000-2012 döneminde, kapasitesini 12,4 milyon ton arttıran Doğu Akdeniz Bölgesi, aynı dönemde 30,3 milyon tonluk Türkiye'nin toplam kapasite artışının % 41'ini gerçekleştirmiştir. Türkiye'nin en hızlı gelişen çelik üretim merkezi olan Osmaniye-İskenderun bölgesi, özellikle son 5 yılda, Dünya'nın da en hızlı büyüyen çelik üretim merkezi konumundadır. Bölge aynı zamanda sektörün ülke genelindeki istihdamının % 36'sını, ihracatının ise % 26'sını karşılamaktadır. İstanbul Sanayi Odası araştırmasıyla belirlenen Türkiye'deki ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 2011 yılında yer alan 11 firma, Osmaniye-İskenderun bölgesindeki demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Sektör, 26 imalatçı firması, 4200 çalışanı ve ihracattaki yükselen eğilimi ile Osmaniye'deki lokomotif sektörler arasında yerini almıştır.
Demir ve Çelik
Demir ve Çelik
Demir ve Çelik
Demir ve Çelik
Demir ve Çelik
Telefon : +90 (328) 888 00 00
Telefon
+90 (328) 888 00 00
E-Posta : info@osmaniyedeyatirim.com
E-Posta
info@osmaniyedeyatirim.com
Adres : Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
Adres
Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
  T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Facebook | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Twitter | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi