Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi | www.osmaniyedeyatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Kadirli Turp Hasadı
Sektörler
» Tarım ve Hayvancılık
» Yer Fıstığı
» Zeytin ve Zeytinyağı
» Demir ve Çelik
» Enerji
» Kültür Ve Turizm
• Kastabala (Hierapolis) Şehri
• Zorkun Yaylası
• Karatepe-Aslantaş Açıkhava Müzesi
• Kadirli Ala Cami
• Karatepe Kilimleri
• Haruniye Kaplıcaları
Kültür Ve Turizm
07 Mayıs 2019 Salı Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Kültür Ve Turizm

Çukurova’nın doğusunda yer alan Osmaniye'nin bulunduğu bölge, tarihin en eski dönemlerinde beri yerleşim yeri vasfını korumuş ve birçok medeniyetin etkisi altında kalmış, önemli oranda tarihi ve kültürel eserlerin bulunduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Osmaniye’de Domuztepe ve höyüklerdeki kalıntılar Neolitik, Kalkolitik ve Tunç devirlerine aittir. İlk çağlardan itibaren Hitit, Asur, Pers, Grek, Roma, Bizans gibi devletler ile bazı kavimlerin yaşayışlarına sahne olmuştur. Daha sonra Emevi ve Abbasilerin yaşadığı bu topraklara, Türklerin Anadolu’yu fethi ile 1080li yıllardan itibaren Türk aşiretleri gelmiştir.

Kültür ve doğa turizm potansiyeli, flora zenginliği, eski bir tarihe sahip olan medeniyetlere beşiklik etmesi ve yöresel mutfak kültürüyle Türkiye'de önemli konuma sahip bir bölgedir.


Çukurova'da, Ceyhan Nehri'nin doğu yakasında yer alan Osmaniye; Ceyhan Nehri, Hamıs, Karaçay, Kesiksuyu ve Sabun Çayları nedeniyle sulak, hem de Çukurova'yı doğuya bağlayan yolların kavşağında olması nedeniyle işlek bir bölgededir. Çukurova'ya has zengin tarım toprakları ve geniş ormanlara sahip olan Osmaniye'de Türkiye'nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Kastabala Ören Yeri, önemli turizm kaynaklarıdır.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Kastabala (Hierapolis) Şehri
  • Zorkun Yaylası
  • Karatepe-Aslantaş Açıkhava Müzesi
  • Kadirli Ala Cami
  • Karatepe Kilimleri
  • Haruniye Kaplıcaları
  • Kırnıtlı Kuş Cenneti
  • Savrun Kanyonu
  • Hamite Kalesi

Toprakkale Kalesi, Hamite (Amuda) Kalesi, Kaypak (Savranda) Kalesi, Çardak Kalesi, Karafenk Kalesi, Babaoğlan Kalesi, Olukbaşı-Ürün Yaylaları, Sumbas-Bağdaş Yaylası, Kadirli-Maksutoğlu, Beyoğlu-Savrungözü-Dokurcun ve Çığşar Yaylaları, Hasanbeyli-Almanpınarı Yaylası, Kırmıtlı Kuş Cenneti, diğer önemli turizm değerleridir.

Amanos Dağları ve Toros Dağları, gerek flora gerekse faunası ile birçok endemik bitki çeşitliliğine sahiptir. Akdeniz ikliminin yaşandığı Osmaniye'de Akdeniz bitkilerinin tamamına yakını yetişmektedir. İl arazisinin yaklaşık % 42'sini kaplayan orman ve fundalıklar, flora zenginliği ile dikkat çekmektedir. Dünya'nın hiçbir yerinde bulunmayan bazı bitkiler (Krokos, Çukurova Orkidesi, Çukurova Menekşesi) sadece bu yörede yetişmektedir. Doğal floranın uygunluğu, tıbbi aromatik bitkilerin kültüre alınarak yetiştiriciliğinin yapılmasına elverişli bir ortam hazırlar.

Düziçi ilçemizde inşa edilmekte olan 2 istasyonlu Düldül Dağı teleferik sistemi 5450 metre uzunluğundadır. Alt ve üst istasyonlar arasındaki yükseklik farkı: 1.548,50 metredir.  Düldül Dağının aşağı kısımda Düziçi Ovası, Berke Barajı,  Aslantaş Barajı, güney kesimde Sabunçayı Vadisi içerisinde kayın ormanları ve değişik orman varlığı yeşilin birçok tonunu ortaya çıkarmaktadır. Düldül zirvesinden Andırın,  Kadirli,  Osmaniye gibi yerleşmelerin çok net olarak gözlemlenmesi zirveye ayrı bir değer katmaktadır.

Düldül Dağı ve Dumanlı Yaylası kamping alanları, trekking alanı, seyir terası, yamaç paraşüt alanı gibi alanlar ve etkinlikler doğa ile iç içe olmak isteyenler için ilgi çeken alanlardır.

 

Alacami
Aslantaş Barajı
Aslantaş
Haruniye Kaplıcaları
Hemite Kalesi
Karatepe Kilimleri
Kastabala
Kırmıtlı Kuş Cenneti
Zorkun
» Kastabala (Hierapolis) Şehri
Kastabala (Hierapolis) Şehri Osmaniye iline 15 km uzaklıktaki Kesmeburun köyü ve Bahçe köyü sınırları içindedir. Osmaniye'den Cevdetiye, Kesmeburun üzerinden Karatepe-Aslantaş ören yerine ulaşan yolun doğusunda bulunan kalenin eteklerinden başlayarak kalıntıları çepeçevre birkaç kilometrekarelik alanı kaplayan Kastabala ören yeri ilk kez 1875 yılında ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.
» Zorkun Yaylası
Zorkun Yaylası Amanos dağları üzerinde, Çukurova bölgesinin ve Osmaniye'nin en önemli ve en eski yaylalarındandır. Yaz mevsiminde nüfusu 60 bine kadar ulaşmaktadır. Çam, Sedir ve Köknar ağaçları içindeki yaylaya 26 km asfalt yolla ulaşılmaktadır. Her yıl Ağustos ayı içerisinde çeşitli etkinliklerle gelenekselleşen Çocuk Şenliği yapılmaktadır. Yaylada bütünüyle kamp kurmaya ve piknik yapmaya elverişli tesis ve imkanlar bulunmaktadır.
» Karatepe-Aslantaş Açıkhava Müzesi
Karatepe-Aslantaş Açıkhava Müzesi Karatepe, Geç Hitit Çağında (MÖ 8. yy.) Adana Ovası Hükümdarı Asativatas tarafından, krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Buradaki Finike (çivi) yazıları sayesinde, önceleri tam çözülememiş olan Hitit hiyerogliflerinin okunmasına imkan sağlayan bir anahtar ele geçirilmiştir.
» Kadirli Ala Cami
Kadirli Ala Cami Roma tapınağı iken Bizanslılar devrinde Hristiyan bazilikası haline getirilmiş ve daha sonra da Türklerin burayı fethetmeleri ile 1489'da camiye çevrilmiştir. Suriye tarzının etkileri görülen bazilikada, XII. yüzyılda apsisten yararlanılarak kiliseye, 1489'da ise Dulkadiroğulları Beyi Alaüddevle tarafından bir minare ve mihrap ilavesi ile camiye dönüştürülmüştür.
» Karatepe Kilimleri
Karatepe Kilimleri Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Karatepe köyünde yapılan dünyaca ünlü Karatepe kilimleri doğal yün ve kök boya kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu kilimlerin son yıllarda ev ve işyerlerinde dekorasyon amaçlı kullanımı artmaktadır.
» Haruniye Kaplıcaları
Haruniye Kaplıcaları Haruniye kaplıcası, Osmaniye ili, Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içinde Düldül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Kaynak, doğal çıkışlıdır. Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat ve bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda 4 mg/L florür, 332 mg/L karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.
Telefon : +90 (328) 888 00 00
Telefon
+90 (328) 888 00 00
E-Posta : info@osmaniyedeyatirim.com
E-Posta
info@osmaniyedeyatirim.com
Adres : Rauf Bey Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı 9546 Sk. No: 70 Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Binası Kat:3 Merkez, OSMANİYE
Adres
Rauf Bey Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı 9546 Sk. No: 70 Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Binası Kat:3 Merkez, OSMANİYE
  T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Facebook | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Twitter | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi