Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi | www.osmaniyedeyatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Osmaniye Genel Görünüm
Sektörler
» Tarım ve Hayvancılık
» Yer Fıstığı
» Zeytin ve Zeytinyağı
» Demir ve Çelik
» Enerji
» Dış Ticaret
» Lojistik
» Kültür Ve Turizm
Enerji
16 Eylül 2014 Salı Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Enerji
Osmaniye, yer altı ve yer üstü kaynaklar bakımından önemli bir ilimizdir. Çevresinde bulunan akarsular ve baraj gölleri sayesinde elektrik üretiminde ve tarımsal sulama konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Osmaniye ilimizde yer alan dört barajdan ikisinde elektrik enerjisi üretilmektedir. Aslantaş ve Berke Barajları Ceyhan Nehri, Kalecik Barajı Kalecik Çayı ve Mehmetli Barajı Kesiksuyu Çayı üzerinde kuruludur. Aslantaş ve Berke Barajı'nın üretim gücü 648 MW ve yıllık elektrik üretimi 2.277 GWh'tir. Bu üretimin % 73,4'ü Berke Barajından sağlanmaktadır. Barajlarımız, toplam 134 bin ha alanı sulamaktadır. Bu sulamanın % 88'ini Aslantaş Barajı sağlamaktadır.

Osmaniye, gerek güneşlenme sürelerinin uzunluğu gerekse rüzgar enerjisi potansiyeli ile yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Osmaniye'de bulunan rüzgar enerjisi santralleri 2009 yılından günümüze aktif olarak çalıştırılmaktadır.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, güneş enerjisi potansiyeli bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Osmaniye ilinin güneşlenme değeri, 1650 kWs/m2/yıl'dır. Türkiye'nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2.699 saat, günlük ortalaması ise 7,5 saattir. Osmaniye'de günlük ortalama güneşlenme süresi ise 8,1 saat ile Türkiye ortalamasının üzerindedir. 

Rüzgar enerjisine yapılan yatırımlarla, Türkiye 1800 MW'ı aşan kurulu güce ulaşmıştır. Türkiye üretiminin % 7,48'i 135MW güce nazaran, ilin 718 MW'lık potansiyeli göstermektedir ki bu üretim gücüne rağmen yatırımlar, mevcut potansiyeli kullanmada yetersiz kalmaktadır.
Enerji
Enerji
Enerji
Telefon : +90 (328) 888 00 00
Telefon
+90 (328) 888 00 00
E-Posta : info@osmaniyedeyatirim.com
E-Posta
info@osmaniyedeyatirim.com
Adres : Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
Adres
Esenevler Mah. Hasan Çenet Cad. Özel İdare İşhanı Kat: 7 Osmaniye
  T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Facebook | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Twitter | Osmaniye'de Yatırım | T.C. Osmaniye Yatırım Destek Ofisi