Türkiye'nin Yer Fıstığı Deposu

Osmaniye yer fıstığı, baklagiller familyasından bir yağ bitkisidir. Osmaniye tarımının en önemli ürünlerinden olup Osmaniye'nin sembolü haline gelmiştir. Türkiye yerfıstığı üretiminin % 29,74’ü ilimizde gerçekleştirilmekte olup, ilimiz yerfıstığı üretiminde Türkiye 2.’sidir.  Türkiye yer fıstığı ticaret hacminin % 90'ı Osmaniye pazarı üzerinden yapılmaktadır.

Yer fıstığı, 2002 yılında Türk Marka ve Patent Kurumundan(Türkiye Patent Enstitüsü) alınan tescil ile ilin coğrafi işaretli ürünü haline gelmiştir.  

Osmaniye’de irili ufaklı 300 adetin üzerinde işletmede yerfıstığı işlenerek pazara sunulmaktadır. Bu işletmelerden bir kısmı markalaşarak ambalajlı ürünler üretmekte, diğerleri kabuklu ya da kabuksuz hammadde olarak yarı mamül halinde yer fıstığı işlemekte ve pazarlamaktadır. Özellikle ildeki kadın istihdamı açısından büyük önem taşıyan yer fıstığı işletmelerinde çalışan kişiler vasıtasıyla  yaklaşık 4.000 aile geçimini sağlamaktadır.

Yer fıstığı, kuruyemiş ve gıda sektöründe ve yağ üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır.

ÜRÜN

MİKTAR

BİRİM

Kabuklu Yerfıstığı Üretimi

50.372

Ton

Kabuklu Yerfıstığı Üretim Alanı

129.081

Dekar

Kaynak: Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019

Osmaniye Destek Yatırım Ofisi

Rauf Bey Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı 9546 Sk. No: 70 Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Binası Kat:3 Merkez, OSMANİYE

DOĞAKA Destek Hattı

0328 888 00 00